چهارشنبه 21/شهریور/1397
اقتصادی

بخشنامه ای که صادرات میوه و تره بار در بندر شهید باهنر را متوقف کرد

ابلاغ بخشنامه بانک مرکزی در خصوص تعهد برگشت ارز صادرات غیرنفتی، صادرات میوه و تره بار از بندر شهید باهنر را متوقف کرده است هم اکنون چهار فروند لنج باری و بیش از 80 کانتینر یخچالی حاوی میوه و تره بار در گمرک بندر شهید باهنر معطل این بخشنامه است.

 هم اکنون چهار فروند لنج باری و بیش از 80 کانتینر یخچالی حاوی میوه و تره بار در گمرک بندر شهید باهنر معطل این بخشنامه است.

بانک مرکزی در این بخشنامه‌ اعلام کرده است: صادرکنندگان کالاهایی غیر از پتروشیمی، فولاد و فلزات رنگی مکلف به چهار شیوه تعیین‌شده می‌توانند ظرف مدت سه ماه رفع تعهد ارزی کنند.

در این بخشنامه‌ شیوه‌های رفع تعهد ارزی تعیین و مدت زمان سه ماهه را برای بازگشت ارز حاصل از صادرات کالاهای غیر از پتروشیمی و فولاد اعلام شده است.

در این بخشنامه چهار روش رفع تعهد ارزی شامل «واردات در مقابل صادرات خود یا اشخاص ثالث»، «پرداخت جهت تسهیلات ارزی اعم از فاینانس، ریفاینانس و یوزانس»، «فروش ارز به بانک ها و صرافی های مجاز» و «سپرده گذاری ارزی نزد بانک ها» مشخص شده است.

دکتر مسعود پاکزاد، مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی استانداری هرمزگان با بیان اینکه متاسفانه ابلاغ این بخشنامه برای صادرکنندگان میوه و تره بار مشکل ساز شده است، گفت: پس از اطلاع از موضوع سریعا با مدیر گمرك شهید باهنر و ناظر گمركات استان برای رفع این مشکل رايزني كردم.

وی با اشاره به اینکه پس از رایزنی ها، مقرر شد با تعهد دستي به جای تعهد محضری، صادرات انجام شود، افزود: همچنین مقرر شد انتهای متن اين موضوع اضافه شود كه اعتراض به ارزش كالا محفوظ و در تعهد نامه دستی بيايد تا پس از صادرات بتوانند به ارزش گذاري مجدد اعتراض و در مبلغ تجديد نظر شود.

مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی استانداری هرمزگان عنوان کرد: امروز موضوع از طریق نامه ای به امضای استاندار به وزیر ارسال می شود و پیگیری ها در سطح ملی برای حل این مسئله ادامه خواهد داشت.

سالانه بالغ بر یک میلیون تن کالا از طریق بندر شهید باهنر به کشورهای جنوب شرق آسیا و بنادر حاشیه جنوبی خلیج فارس صادر می شود که عمده آنها کالاهای غیر نفتی نظیر میوه و تره بار و مواد معدنی است.

این بندر چند منظوره سه اسکله رو-رو برای جابجایی محموله کانتینرهای یخچالی دارد که همزمان سه شناور می توانند عملیات بارگیری محموله های صادراتی را انجام دهند

منبع : خبرگزاری شبستان.

دیدگاه ها