دوشنبه 12/شهریور/1397
سیاسی,اجتماعی,اقتصادی
با لایحه دولت و تصویب مجلس شورای اسلامی

بوشهر هم منطقه آزاد تجاری شد ولی بندرعباس نه !!!

بالاخره پس از کش و قوس های فراوان و لابی ها و چانه زنی ها در مجلس و دولت لایحه مناطق آزاد تجاری به تصویب رسید. در این لایحه نیز متاسفانه مسئولان ناتوان از پیگیری خواسته بحق مردم بندرعباس در استفاده از مزایای مناطق آزاد تجاری بوده اند و صرفا شهر جاسک از استان هرمزگان در این لایحه گنجانده شده بود.

بالاخره پس از کش و قوس های فراوان و لابی ها و چانه زنی ها بین مجلس و دولت لایحه مناطق آزاد تجاری به تصویب رسید در این بین سر مردم بندرعباس بی کلاه ماند و  فقط نمدی نازک به سر جاسک کردند تا منافع صاحبان ثروت که پیش از این زمین های فراوان را از مردم محلی و بعضا با زد و بند با برخی مقامات خریداری نموده بودند تامین شود و سخن تامل برانگیز دبیر سابق مناطق آزاد تجاری کشور را در بحبوحه ی طرح منطقه آزاد شدن جاسک را  یاداور شود که در برنامه زنده تلوزیونی می گفت خوب مردم  زمین هایشان را فرختند بروند خدمتکار خانه های ثروتمندان شوند.

قوانین واردات و صادرات در مناطق آزاد و ویژه تجاری

جعفر آهنگران معاون مناطق ویژه اقتصادی شورای عالی مناطق آزاد در رابطه با قوانین واردات و صادرات در این مناطق توضیح داد: هیچ منعی برای واردات و صادرات در مناطق آزاد و ویژه وجود ندارد ولی برای ورود کالا از این مناطق به سرزمین اصلی باید قوانین گمرکی رعایت شود

آهنگران در ادامه توضیح داد: مناطق آزاد و ویژه، محدوده‌هایی در داخل کشور هستند که خارج از قلمرو گمرکی بوده و مقررات صادرات و واردات بر آن‌ها حاکم نیست. در این مناطق به راحتی می توان مواد اولیه و قطعات خودرو یا تکنولوژی های روز دنیا را وارد و تولید کرد که بخشی از این تولیدات می تواند صادر شود.

فرصت بسیار بزرگی برای کشور در این زمینه فراهم بود که می توانست با منطقه آزاد شدن بندرعباس به عنوان قطب اقتصادی کشور تحول بزرگی در زمینه اقتصاد مقاومتی که  مد نظر مقام معظم رهبری نیز هست را فراهم آورده و با تسهیل سرمایه گذاری های خارجی در زمینه واردات تکنولوژی های روز دنیا  و نیز بسته بندی مواد غذایی  ؛ صادرات صنایع دستی و محصولات باغی استان نظیر لیمو و خرما و ...که از بازار مناسبی در سطح منطقه و دنیا برخوردار می باشد خدمت بزرگی در ارز آوری در اختیار کشور قرار دهد و کشور را از بحران اقتصادی پیش رو نجات دهد. 

در این زمینه همچنین با توجه به معافیت های گمرکی مناطق آزاد و  اینکه هرمزگان از مناطق کمتر برخوردار کشور بوده و مردم محروم زیادی در این مناطق زندگی می کنند که از میانگین کشور بسیار بالاتر است می توانست تحولی بسیار مثبت در زندگی آنان بوجود اورد و شاخص های  رضایت مندی مردم در زمینه معیشت را بالاتر ببرد و با توجه به معافیت های مالیاتی مناطق آزاد تجاری زمینه رشد و شکوفایی صنایع را فراهم آورد.
در این لایحه نیز متاسفانه مسئولان  ناتوان از پیگیری خواسته بحق مردم بندرعباس در استفاده از مزایای مناطق آزاد تجاری بوده اند و صرفا شهر جاسک از استان هرمزگان در این لایحه گنجانده شده بود مدت های زیادی از مطالبه بحق مردم در زمینه استفاده از مزایای مناطق آزاد تجاری که کمترین آن استفاده از خودروهای با کیفیت خوب و قیمت مناسب در کلاس جهانی بود محروم ماندند

تفاوت مناطق آزاد و ویژه تجاری

مناطق آزاد 20 معافیت مالیاتی دارند ولی مناطق ویژه ندارند

معاون مناطق ویژه اقتصادی شورای عالی مناطق آزاد با بیان این‌که مناطق آزاد 20 معافیت مالیاتی دارند که مناطق ویژه ندارند، گفت: مناطق آزاد صرفا دولتی بوده ولی مناطق ویژه می‌توانند دولتی نیز باشند و مقررات سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد مخصوص این مناطق بوده ولی در مناطق ویژه همانند سرزمین اصلی است.

تفاوت‌های مقررات بانک و بیمه در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی

معاون مناطق ویژه اقتصادی شورای عالی مناطق آزاد در رابطه با تفاوت مقررات بانکی و بیمه درمناطق آزاد و ویژه گفت: این مقررات در مناطق آزاد، خاص این مناطق بوده و بانک‌های خارجی،بیمه یا بورس های خارجی نیز می توانند در این مناطق فعالیت کنند ولی در مناطق ویژه این گونه نیست.

وی اضافه کرد: در مناطق آزاد، لغو روادید داریم ولی در مناطق ویژه این موضوع تابع سرزمین اصلی است.

آهنگران با بیان این‌که مناطق آزاد و ویژه هر دو از عوارض معمول کشور معاف هستند، اظهار کرد: سازمان‌ها می توانند در این مناطق عوارض وضع کنند و قانون کار بر آن ها حاکم نیست.

دیدگاه ها